Oświetlenie

Jak eliminować popularne błędy popełniane przy wyborze oświetlenia do domu?

Trudno przecenić wpływ, jaki ma wybór odpowiedniego oświetlenia do domu. Podjęte przez nas decyzje wpływają nie tylko na wygodę użytkowników oraz na tworzenie przestrzeni przyjaznej i przytulnej. Często przesądzają także o poziomie bezpieczeństwa. Mając to na uwadze czas zadać pytanie o to, jak nie popełnić błędów na tyle poważnych, że zaczną utrudniać funkcjonowanie.

Najważniejsze cechy dobrego oświetlenia

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, jak wybrać oświetlenie do domu należy uświadomić sobie przede wszystkim to, że choć funkcja ozdobna oświetlenia jest ważna, nie możemy myśleć o niej jako o tej, której znaczenie jest kluczowe. Tak naprawdę, wybierając oświetlenie powinniśmy dążyć przede wszystkim do tego, aby pozwalało nam ono na bezpieczne poruszanie się dając jednocześnie szansę na realizację w komfortowych warunkach zadań, które cechuje różny poziom skomplikowania oraz precyzji.

Oczywiście, oświetlenie jest też postrzegane jako jeden z najważniejszych elementów stylizacji wnętrz. Samo w sobie może mieć dekoracyjny charakter. Wyróżnia się przy tym wśród innych części wyposażenia bez względu na to, czy taki właśnie jest stawiany mu przez nas cel. Nie można też zapominać o tym, że nawet najpiękniejsza oprawa oświetleniowa nie zda się na wiele, jeśli nie zadbamy o odpowiednią barwę oraz natężenie światła. To właśnie wymienione tu elementy są odpowiedzialne zarówno za budowę nastroju, jak i za komfort przebywania w kuchni, jadalni lub salonie.

Myślenie przestrzenne – niezawodny sposób na uniknięcie błędów

Skoro funkcje oświetlenia do domu są tak oczywiste, jak to możliwe, że wybrane rozwiązania tak często budzą nasze niezadowolenie? Szukając winnego takiego stanu rzeczy często wskazuje się na brak wiedzy na temat tego, czym jest myślenie przestrzenne. W wielu domach i mieszkaniach nie dostrzeżemy podziału na oświetlenie ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Obecne są w nich jedynie lampy wiszące albo wyłącznie eleganckie halogeny ledowe. Teoretycznie, mamy do czynienia z oświetleniem do domu, które prezentuje się znakomicie. W praktyce, czujemy się w takim miejscu nieswojo i szybko zaczynamy zastanawiać się jedynie nad tym, jak je pośpiesznie opuścić.

Cienie we wnętrzach – mroczny problem

Nie tylko brak oświetlenia warstwowego sprawia, że nawet ciekawe oświetlenie do domu zdaje się nie spełniać swoich podstawowych funkcji. W wielu domach wnętrze sprawiają niepokojące wrażenie przede wszystkim dlatego, że oprawy oświetleniowe nie zostały rozmieszczone w prawidłowy sposób. Niewystarczające doświetlenie kolejnych części wnętrza sprawia, że pojawiają się strefy, w których trudno jest przebywać ze względu na zbyt intensywne światło oraz te, które nieustannie sprawiają wrażenie zacienionych. Poruszanie się po niedoświetlonym pomieszczeniu jest nieprzyjemne, a w godzinach wieczornych – niebezpieczne. Cienie sprawiają, że przynajmniej część przedmiotów jest mało widocznych, łatwo jest zachwiać się, stracić równowagę i potknąć się o nie. Problem daje o sobie znać zwłaszcza w łazienkach, w których tuż przy lustrze mamy do czynienia z tylko jedną oprawą oświetleniową. Nie jest jednak obcy innym pomieszczeniom.

Back To Top