transformator do led - zdjecie
Elektronika Oświetlenie

Czym jest transformator led i jak się go wykorzystuje?

Dom rodzinny powinien być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie oraz do którego chętnie wracamy po wyczerpującym dniu w pracy lub w szkole. O ile najważniejsze są dobre relacje między domownikami, warto również zadbać o wizualne piękno naszego mieszkania. Nieraz nie potrzeba wiele, aby pomieszczenie zyskało na atrakcyjności. Popularne w ostatnim czasie są listwy i taśmy LED, do których prawidłowego działania niezbędne są zasilacze i transformatory led.

Czym jest transformator do led?

Transformatory to urządzenia, których zadanie polega na przenoszeniu energii elektrycznej między obwodami elektrycznymi drogą indukcji. Prostym i wszechobecnym przykładem transformatora jest ładowarka do telefonu. Transformator dostosowuje napięcie elektryczne do urządzenia, które będzie nim zasilane. Zasilacz do oświetlenia led również jest transformatorem, wykorzystującym technologię napięciową.

Jak podłączyć taśmę led do zasilacza?

Podłączenie taśmy led do zasilania jest procesem stosunkowo prostym. Należy jedynie dobrać odpowiedni transformator led do taśmy, którą montujemy, a następnie. Istnieją trzy typy zasilaczy led: zasilacz wtyczkowy, zasilacz modułowy oraz zasilacz hermetyczny. Podłączenie transformatora led do taśmy jest możliwe na dwa sposoby: szeregowo i równolegle.

Jakie są zalety oświetlenia led?

Oświetlenie led jest uważane za najbardziej energooszczędne, pobiera bowiem nawet 70% mniej energii niż oświetlanie pomieszczeń tradycyjnymi żarówkami. Kolejną kwestią jest duży wybór kolorów – światłem emitowanym przez taśmę led można za pomocą pilota sterować, zmieniając jego barwy oraz intensywność. 

Back To Top