antena pokojowa
Elektronika

Anteny pokojowe – rodzaje, jakość odbioru, porównanie z innymi antenami

Antena pokojowa to urządzenie, które pozwala na odbieranie sygnału telewizyjnego w miejscach, w których trudno jest osiągnąć dobry zasięg. W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej ludzi decyduje się na rezygnację z tradycyjnej telewizji kablowej na rzecz dostarczania treści za pośrednictwem internetu, anteny pokojowe wciąż pozostają popularnym wyborem dla tych, którzy chcą cieszyć się dostępem do lokalnych stacji telewizyjnych.

Co wpływa na jakość odbioru telewizyjnego?

 1. Lokalizacja: Jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość odbioru jest lokalizacja anteny. Im bliżej anteny znajduje się do nadajnika, tym lepszy sygnał i jakość odbioru. W miejscach oddalonych od nadajników, odbiór może być słaby lub w ogóle niemożliwy.
 2. Budowa budynku: Budowa budynku, w którym znajduje się antena, również wpływa na jakość odbioru. Wysokie budynki, wieżowce, a nawet drzewa i góry mogą blokować sygnał telewizyjny i utrudniać odbiór.
 3. Siła sygnału: Siła sygnału nadawanego przez nadajnik jest kluczowa dla jakości odbioru. Im silniejszy sygnał, tym lepsza jakość odbioru. W przypadku słabych sygnałów, mogą wystąpić zakłócenia, szumy, a nawet brak obrazu lub dźwięku.
 4. Kierunek: Antena pokojowa musi być ustawiona w odpowiednim kierunku, aby odbierać sygnał z nadajnika. W przypadku, gdy antena nie jest dobrze ustawiona, może to wpłynąć na jakość odbioru.
 5. Rodzaj anteny: Istnieje wiele rodzajów anten pokojowych, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Niektóre anteny są bardziej skuteczne w odbieraniu sygnałów z dalekich odległości, podczas gdy inne są bardziej skuteczne w miejscach, w których sygnał jest słaby.

Rodzaje anten pokojowych:

 1. Antena ramowa (ang. loop antenna) – jest to prosta antena zbudowana z przewodu lub taśmy metalowej w kształcie pętli. Jest często stosowana do odbioru sygnałów radiowych, ale może być również wykorzystana do odbioru sygnałów telewizyjnych.
 2. Antena siatkowa (ang. dipole antenna) – składa się z dwóch ramion przewodu w kształcie litery „V”, które są połączone zasilaczem. Antena siatkowa jest najczęściej stosowana do odbioru sygnałów telewizyjnych.
 3. Antena panelowa (ang. flat panel antenna) – składa się z płyty metalowej ze wbudowanym układem antenowym. Jest to najnowszy rodzaj anteny pokojowej, który oferuje wyższą jakość odbioru sygnału w porównaniu z innymi rodzajami anten.

Porównanie anten pokojowych z antenami zewnętrznymi i satelitarnymi.

 1. Lokalizacja: Anteny pokojowe są przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń i zwykle mają mniejszy zasięg niż anteny zewnętrzne lub satelitarne. Anteny zewnętrzne są montowane na zewnątrz budynków i są zwykle większe, co pozwala na odbieranie sygnału z większej odległości. Anteny satelitarne są z kolei montowane na zewnątrz i wymagają skomplikowanej instalacji.
 2. Montaż: Anteny pokojowe można zwykle łatwo zamontować bez specjalistycznej pomocy. W przypadku anten zewnętrznych lub satelitarnych, montaż wymaga często zatrudnienia specjalisty, ponieważ wymaga on użycia narzędzi i wiedzy technicznej.
 3. Zasięg: Anteny zewnętrzne i satelitarne zwykle mają większy zasięg niż anteny pokojowe i mogą odbierać sygnał z większej odległości. Anteny satelitarne mogą nawet odbierać sygnały z innych krajów.
 4. Jakość obrazu: Anteny zewnętrzne i satelitarne zwykle oferują lepszą jakość obrazu niż anteny pokojowe. W przypadku anten satelitarnych, obraz jest zwykle w wysokiej rozdzielczości, co daje znacznie lepszą jakość obrazu niż w przypadku anten pokojowych.
 5. Koszt: Anteny pokojowe są zwykle najtańszą opcją i można je kupić za niewielką cenę. Anteny zewnętrzne i satelitarne są zwykle droższe, a koszt ich zakupu i instalacji może być znacznie wyższy.

Podsumowując, anteny pokojowe są bardziej skuteczne w przypadku odbioru sygnału z nadajników w pobliżu, a ich instalacja i koszt są stosunkowo niskie. Anteny zewnętrzne i satelitarne są bardziej skomplikowane w instalacji, ale pozwalają na odbieranie sygnału z większej odległości i oferują zwykle lepszą jakość obrazu. Wybór rodzaju anteny zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i lokalizacji.

Back To Top