mufa kablowa termokurczliwa
Elektronika

Mufy kablowe

Z pewnością możemy je zaliczyć do sprzętu, który znajduje się w każdej ofercie osprzętu kablowego, w każdej hurtowni bądź sklepie branżowym są mufy kablowe. Pełnią dwie główne funkcje. Po pierwsze rozgałęziają lub łączą kable, niezależnie od intencji czy przeprowadzane praca mają być naprawcze albo wcześniej zaplanowana zmiana.  Po drugie izoluje miejsce, które zostało podjęte zabiegowi, przy jednoczesnej gwarancji zachowania poprzednich właściwości elektrycznych. 

Podstawowa klasyfikacja i rodzaje muf kablowych

Pod kątem funkcji mufy możemy podzielić na dwie kategorie, czyli mufy przejściowe oraz przelotowe. Te drugie mają za zadanie łączyć dwa odcinki kabla tego samego rodzaju oraz są znacznie częściej używane, ponieważ mają większe zastosowanie. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to działają przeciwnie do poprzednich, gdyż łączą kable różnego rodzaju np.: kable 3-fazowe z izolacją papierowo-olejową i kable z izolacją z termoplastycznych tworzyw sztucznych. Jeżeli przyjrzymy się na parametry prądu przepływającego przez rozgałęzione kable albo łączone. To w wielu ofertach sklepu sprzedawcy dzielą je na wysoko, średnio oraz niskonapięciowe, następnie w obrębie tych grup wyróżnia się podział wspomniany powyżej. W niektórych hurtowaniach używa się podziału ogólnikowego, w jej skład wchodzą mufy specjalistyczne i standardowe. Specjalistyczne wyróżniają się tym, iż używa się je do kabli z przewodami trakcyjnymi, kablami górniczymi bądź sygnalizacyjnymi Jednakże warto podkreślić, że w praktyce wykorzystuje się podział muf ze względu na zastosowaną w nich technologię. Oczywiście zależy to od innych czynników m.in.: liczba żył, rodzaj kabla, przekrój oraz napięciem znamionym.

W skład tej klasyfikacji obejmuje sześć typów muf: 

  • taśmowa,
  • hybrydowa- połączenie mufy taśmowej z żywiczną.
  • żywiczne,
  • żelowa,
  • zimnokurczliwe,
  • oraz termokurczliwe.

Jaką mufę wybrać?

Warto zapamiętać, iż podczas zakupu mufy kablowej musimy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Dlatego sprawdźmy przed zakupem, jakie ma parametry techniczne, rodzaj, stopień trudności instalacji, wielkość oraz uniwersalność. Na stronach różnych sklepów sprzedających te artykuły znajdziemy prawie wszystkie rodzaje łącznie z ich charakterystyką. W ich specyfikacji ujrzymy nie tylko, z jakimi kablami może współpracować, lecz także rodzaje izolacji oraz jaki ekran został zastosowany w kablu. Nie ma znaczenie, jaki rodzaj wybierzemy, gdyż fachowiec sprawnie i szybko zamontuję je bez żadnych problemów, spowodowane jest to ich konstrukcją.

Back To Top