Elektronika

Zasilacz antenowy – mechanizm działania

Kiedy jakość odbieranego przez telewizor sygnału jest znacznie pogorszona, wina niekoniecznie będzie leżeć po stronie samej anteny. Oczywiście może to także być przyczyną, ale najczęściej, zamiast kupować nowy jej model, wystarczy zaopatrzyć się w zasilacz antenowy, który dostępny jest w każdym sklepie elektrycznym. Przy zakupie zasilacza warto jest wydać większą kwotę, aby być pewnym jego skuteczności. Zadaniem zasilacza antenowego jest przesyłanie napięcia do wzmacniacza, który umieszczony jest w puszce antenowej.

Jak działa zasilacz antenowy?

Zasada działania zasilacza antenowego jest dosyć prosta, aczkolwiek, nie posiadając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, lepiej jest zatrudnić fachowca, który specjalizuje się w tego typu montażach. Każde urządzenie tego typu ma na wyposażeniu specjalny separator zasilania, który jest usytuowany w obudowie styku antenowego.

Bardzo ważne jest użycie koncentrycznego kabla antenowego, który w znaczący sposób zasila wzmacniacz antenowy. To za jego sprawą wszystkie programy i kanały będzie można odbierać bez większych zakłóceń. Warto zapamiętać, iż dobry zasilacz preferuje pracę w trybie ciągłym.

Kiedy kupić zasilacz antenowy?

Kiedy więc należy zakupić dobry zasilacz antenowy? W jakiej sytuacji będzie on niezbędny? Czy istnieją uniwersalne zasilacze antenowe? Przede wszystkim idealnie sprawdzą się w przypadku dużej instalacji antenowej. Duża instalacja antenowa to taka instalacja, do której podłączona jest większa ilość odbiorników telewizyjnych. Ponadto użycie zasilacza antenowego, będzie wręcz koniecznością w przypadku urządzeń, znajdujących się w dalszej odległości od źródła sygnału. W tym przypadku niemal pewny jest słaby odbiór sygnału.

Często jednak zdarza się, że mimo wysiłków i prawidłowego podłączenia zasilacza, sygnał nadal jest niezadowalający. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie ustawienia anteny i w razie potrzeby jej regulacja. Jednakże wszystkie te działania najlepiej jest oddać w ręce profesjonalisty, który ma odpowiednią wiedzę.

Back To Top